Jak ubrać noworodka i niemowlaka w domu? Praktyczny przewodnik dla rodziców

Jak ubrać noworodka i niemowlaka w domu? Praktyczny przewodnik dla rodziców

Wybór właściwych ubrań dla noworodka i niemowlaka ma ogromne znaczenie dla ich komfortu, bezpieczeństwa i zdrowego rozwoju. W tym artykule przedstawimy praktyczne wskazówki, które pomogą Ci w dokonaniu właściwych wyborów i zapewnią Twojemu dziecku maksymalny komfort cieplny. Skupimy się tutaj głównie na ubiorze noworodka lub niemowlaka w domu — zapraszamy do czytania już teraz!


Wybieraj miękkie, elastyczne oraz łatwe do zakładania ubranka

Kiedy wybierasz ubrania dla noworodka lub niemowlaka, zwróć uwagę na kilka prostych zasad, które pomogą ci w podjęciu właściwych decyzji. Po pierwsze, ubrania powinny być miękkie, elastyczne oraz łatwe do zakładania i zdejmowania. Warto wybrać przewiewne materiały i unikać sztucznych tkanin, które mogą podrażniać delikatną skórę dziecka. Pamiętaj również o odpowiednim rozmiarze ubrań, który powinien być dostosowany do wieku dziecka, uwzględniając również jego wzrost i rozwój.


W artykule: Jaki wybrać rozmiar ubranek dla noworodka i niemowlaka dowiesz się więcej o tym jak we właściwy sposób dobrać ubranka dla swojego maluszka.

Dopasuj ubranka do temperatury panującej w domu

System termoregulacji u noworodków nie jest jeszcze w pełni rozwinięty, dlatego też konieczne jest zadbanie o jego ciepło i ilość warstw ubranek. Jeśli chodzi o to jak ubrać noworodka w domu, konieczne jest dostosowanie ilości ubranek do temperatury panującej w otoczeniu oraz potrzeb samego noworodka i niemowlaka.

Pamiętaj o utrzymaniu optymalnej temperatury w pomieszczeniach, w których przebywa maluch. Unikaj przegrzewania, ale również wyziębiania dziecka.

Do snu - w zależności od temperatury - sugerujemy ubrać niemowlaka w:

  • 26 °C - body z krótkim rękawem.
  • 24-25 °C - cienki śpiworek + body z krótkim rękawem.
  • 22-23 °C - cienki śpiworek + pajacyk.
  • 18-21 °C - średni śpiworek + pajacyk + body z krótkim rękawem.
  • 16-17 °C - gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki.
  • Mniej niż 16 °C - gruby śpiworek + pajacyk + body z długim rękawem + skarpetki + rękawiczki + czapeczka.

Ubieraj swojego noworodka lub niemowlaka “na cebulkę”

Zasada warstwowa (na cebulkę) jest kluczowa podczas ubierania noworodka i niemowlaka, która jest w szczególności ważna podczas wyjść z domu. Zamiast jednej grubej warstwy, lepiej jest ubrać dziecko w kilka cienkich, które umożliwiają łatwą regulację temperatury. Dobierz odpowiednie ubrania, takie jak na przykład body, śpioszki, body z długim rękawem czy bluzy i dokładaj lub zdejmuj warstwy w zależności od potrzeb maluszka.

Jednak jak w łatwy sposób ocenić, czy dziecku jest zbyt zimno, komfortowo, czy za gorąco? Z pomocą przychodzi tutaj proste sprawdzenie temperatury na karku maluszka.


Jak sprawdzić temperaturę dziecka?

W celu łatwego sprawdzenia temperatury dziecka i ocenie tego, czy potrzebuje ono więcej lub mniej warstw, wystarczy włożyć rękę pod ubranka i dotknąć jego karku. Robi się to w tym miejscu, ponieważ w najlepszy sposób pokaże Ci ono, czy noworodkowi jest zimno, przyjemnie, czy też zbyt gorąco.

Nie powinno się sprawdzać temperatury maluszka na rączkach, czy nóżkach - te miejsca nie pozwolą na prawidłową ocenę ogólnego komfortu cieplnego noworodka i niemowlaka.

Jeśli kark maluszka jest zimny - konieczne jest dołożenie kolejnej warstwy ubranek. Jeśli temperatura jest neutralna - nie trzeba nic robić, a jeśli poczujesz na karku maluszka pot i gorąco - lepiej jest zdjąć jedną warstwę.

Dodatkowo warto również obserwować swoje dziecko. Oznaki przegrzania to nadmierne pocenie się, czerwona skóra oraz trudności z oddychaniem. Z kolei oznaki wyziębienia to zimny kark, zimne ręce i stópki, oraz blada skóra. Pamiętaj o regularnym sprawdzaniu temperatury ciała dziecka, aby upewnić się, że ubranie jest odpowiednie do aktualnych warunków panujących w domu.


Noworodek powinien mieć jedną warstwę ubranek więcej w porównaniu do dorosłego

Jedną z najbardziej znanych zasad ubioru noworodka w domu, którą jest jednocześnie bardzo łatwo zastosować, to tzw. “zasada +1 warstwy”. Według niej noworodek powinien mieć założoną dodatkowo jedną warstwę ubranek więcej w porównaniu do dorosłego. Dzięki niej z łatwością rozpoznamy, czy jest on odpowiednio ubrany.

Czyli jeśli sama masz założoną tylko jedną bluzkę i czujesz się komfortowo, noworodek powinien mieć na sobie dwie warstwy ubranek np. body i dodatkową bluzeczkę. To pozwoli mu na zachowanie odpowiedniego komfortu cieplnego w domu.


Czy noworodek powinien nosić czapeczkę w domu?

Noworodek - jeśli urodził się w terminie i nie ma innych przeciwwskazań zdrowotnych - nie musi nosić czapeczki przez całą dobę. Jedynym warunkiem dotyczącym noszenia czapeczki jest zachowanie optymalnej temperatury w pomieszczeniu, czyli takiej w przedziale 20-22 stopni Celsjusza.


Jeśli zaś chodzi o noszenie czapeczki przez noworodka po kąpieli - można założyć mu ją na około 30 minut po wyjściu z łazienki. Nie jest to  konieczne, ponieważ zdrowy i donoszony noworodek nie musi mieć jej zakładanej po kąpieli. Inną opcją na zapewnienie odpowiedniej ochrony cieplnej po kąpieli są na przykład ręczniki z kapturkiem, które znajdziesz w naszej ofercie.


Wiele mam zastanawia się też, czy noworodek powinien nosić czapeczkę w nocy. Odpowiedź jest prosta - nie trzeba zakładać maluszkowi czapeczki na noc, ponieważ jeśli w pomieszczeniu panuje odpowiednia temperatura, dziecko powinno być w stanie w łatwy sposób regulować ciepło swojego ciała.

 

Warto jednak pamiętać, że w przypadku wcześniaków - czapeczka jest bardzo ważnym elementem ubioru, który musi być noszony praktycznie cały czas. Dzieci, które urodziły się zbyt wcześnie, nie mają odpowiednio rozwiniętej termoregulacji, dlatego też trzeba pomóc im zachować ciepło swojego ciała. Według położnych, gdy dziecko przekroczy już 3 kilogramy wagi, można zrezygnować z czapeczki w nocy, jednak warto jest skonsultować tę decyzję z lekarzem specjalistą, który weźmie pod uwagę również inne, indywidualne potrzeby Twojego maluszka.


Ubrania dla noworodka i niemowlaka w różnych sytuacjach

Podczas wyboru ubrań dla swojego dziecka, pamiętaj o dopasowaniu ich do aktywności, jakie podejmuje maluch. Ważne jest, aby ubrania zapewniały swobodę ruchu i elastyczność. Dbaj także o pielęgnację i czyszczenie ubrań, stosując delikatne detergenty i unikając mocnych substancji, które mogą podrażniać skórę dziecka.


Pamiętaj o odpowiednich ubraniach w zależności od pory dnia. Do snu wybieraj wygodne piżamki i śpioszki z nóżkami, które zapewnią dziecku komfort i swobodę ruchu. Każde dziecko jest inne, dlatego ważne jest obserwowanie reakcji swojego malucha na konkretne ubrania i dostosowywanie się do jego wygody. Rozważaj również swoje preferencje dotyczące stylu i wzoru ubrań, jednak zawsze pamiętaj o podstawowych zasadach wygody i bezpieczeństwa. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości lub specjalne potrzeby, zawsze skonsultuj się z pediatrą.


Podsumowanie

Dobór odpowiednich ubrań dla noworodka i niemowlaka to kluczowy element zapewnienia im komfortu, bezpieczeństwa i zdrowego rozwoju. Warto być świadomym rodzicem i śledzić potrzeby swojego dziecka. Pamiętaj, że odpowiednie ubranie powinno być miękkie, przewiewne i elastyczne. Uwzględniaj temperaturę w pomieszczeniu oraz zasady ubierania dziecka “na cebulkę”. Obserwuj reakcje dziecka i dostosowuj ubranie do jego indywidualnych preferencji.


Może Cię również zainteresować: Jakie ubranka to must-have dla noworodka i niemowlaka?