Jaki wybrać rozmiar ubranek dla noworodka i niemowlaka?

Wybranie odpowiedniego rozmiaru ubranek dla noworodka lub też niemowlaka to nie zawsze łatwe zadanie. Często jest tak, że rozmiarówki u różnych producentów znacząco się różnią, a samych typów ubranek jest sporo - co więcej trzeba je odpowiednio dobrać do wieku, a także wielkości dziecka. Dlatego też z tego artykułu dowiesz się jak z łatwością dobrać rozmiar ubranek dla swojego maluszka, aby idealnie na niego pasowały, a także były wygodne.


Tabela z rozmiarami ubranek dla noworodków i niemowląt


W tej tabeli przedstawiamy ogólne rozmiary ubranek i przewidywaną wielkość dziecka dla poszczególnych miesięcy życia.ROZMIAR

WIEK

WAGA

WZROST

OBWÓD GŁOWY

ROZMIAR SKARPETEK

50-56

0-3 miesięcy

2-3 kg

47-54 cm

35-38 cm

11/13

56-62

0-3 miesięcy

3-5 kg

55-62 cm

38-41 cm

11/13

62-68

3-6 miesięcy

5-7 kg

63-67 cm

41-44 cm

14/16

68-74

6-9 miesięcy

7-9 kg

68-74 cm

44-46 cm

17/19

74-80

9-12 miesięcy

9-10 kg

75-80 cm

46-47 cm

20/22

80-86

12-18 miesięcy

10-12 kg

81-86 cm

47-50 cm

23/25

92-98

18-24 miesięcy

12-15 kg

87-90 cm

50-52 cm

25/27Jakie są typowe rozmiary ubranek dla noworodka?


Noworodek, czyli dziecko w pierwszym miesiącu życia nosi zazwyczaj ubranka w rozmiarze 56 i jest on typowy dla większości dzieci zaraz po urodzeniu. Jednak oczywiście zdarzają się przypadki, gdy dziecko rodzi się znacznie większe lub też mniejsze - nawet pomimo wcześniejszych wskazań USG.


Dlatego też do szpitala, dla dziecka zaraz po porodzie, warto wybrać rozmiar 56. Jednak po powrocie do domu (poród naturalny - dwie doby w szpitalu, cesarka do 4 dób), warto mieć przygotowane dla naszego dziecka mniejsze lub większe ubranka w zależności od potrzeb.


Dla noworodków o długości ciała:


  • 48-53 cm - najlepszy będzie rozmiar 50 (rozmiarówka przeznaczona głównie dla wcześniaków)
  • 54-58 cm - idealnie będzie leżeć rozmiar 56 (takiej wielkości rodzi się  większość dzieci)
  • 59-62 cm - rozmiar 56 może być „na styk”, lub też nawet trochę przyciasny 

Jaki wybrać rozmiar ubranek dla niemowlaka?


Przyjmuje się, że niemowlęta to dzieci w wieku 1-12 miesięcy. Dlatego też ubranka dla niemowląt należy podzielić ze względu na wiek maluszka i kupować je co parę miesięcy.


Na przykład na samym początku należy zaopatrzyć się w ubranka dla noworodka na pierwszy miesiąc życia, co poruszyliśmy trochę wcześniej w tym artykule. Następnie, gdy dziecko będzie już na świecie, konieczny będzie zakup ubranek na pierwsze 3 miesiące i tutaj najlepszym rozmiarem ubranek będzie 56-62, a skarpetek 11/13.


Później w kolejnym okresie, gdy niemowlak będzie już w wieku 3-6 miesięcy, idealnym rozmiarem ubranek dla większości dzieci będzie przedział 62-68 i skarpetek 14/16. Następnie w 6-9 miesiącu dzieci przechodzą na większy rozmiar 68-74 wraz ze skarpetkami 17/19.


W ostatnim trymestrze (9-12 miesiąc) bycia niemowlakiem, dziecko będzie już potrzebować rozmiaru 74-80 i skarpetek 20/22. Jeśli chodzi o te rozmiary - wiadomo, że zdarzają się większe i szybciej rosnące dzieci, jednak znacząca większość będzie właśnie w tych przedziałach rozmiarowych.


Jak widać ubranka dla niemowlaka warto kupować mniej więcej co trzy miesiące i dopasowywać je do wielkości maluszka.


Jaki rozmiar ubranek będzie idealny dla wcześniaka?


Wcześniaki to noworodki, które urodziły się wcześniej niż powinny, co sprawia, że potrzebują mniejszych ubranek. Zazwyczaj dla wcześniaków przewiduje się rozmiary ubranek w zakresie 44, 50 i 52.


Co więcej, tego typu rozmiar nie zawsze jest wykorzystywany tylko w przypadku wcześniaków. Jeśli oczekujesz bliźniaków - typowym rozmiarem dla nich jest rozmiar 50 z racji tego, że bliźniaki zazwyczaj rodzą się mniejsze.


Czy warto wybierać większe rozmiary ubranek?


Wielu rodziców wychodzi z założenia, że lepiej jest kupić od razu większe rozmiary ubranek, ponieważ dziecko  do nich dorośnie. Takie strategiczne myślenie o ubrankach dla niemowlaka pozwala zaoszczędzić, jednak nie zawsze jest najlepszym wyborem. Okres dorastania dziecka w wieku 0-12 miesięcy jest bardzo stresującym okresem zarówno dla rodzica jak i dla dziecka. Zbyt duże ubranka mogą dziecku utrudniać poruszanie się, a co za tym idzie, dziecko nie będzie się w nich czuło komfortowo.


Dlatego też konieczny jest umiar - nie należy kupować ubranek w rozmiarze 68, dla noworodka. Tak samo jest w przypadku zbyt ciasnych ubranek, które mogą powodować podrażnienia skóry maluszka jeśli będą bardzo uciskać jego wrażliwą skórę.


Jeśli chodzi o optymalną strategię rozmiarową - dla noworodków warto kupić ubranka w rozmiarach 56 i ich większą ilość w rozmiarze 62. Dzięki temu zaoszczędzimy, a nie będą one dla niego zbyt duże.


Później warto zaopatrywać naszego maluszka w ubranka w okresach 3 miesięcznych - oczywiście dopasowując je do pory roku. Jeśli zakupisz większe ubranka, które będą idealne na okres wiosenny, a dziecko dorośnie do nich dopiero w lecie - najprawdopodobniej części z nich nie użyjesz ze względu na zmianę pory roku.


Odpowiadając na to pytanie - tak, jak najbardziej można kupować trochę większe ubranka, jednak należy zachować w tym umiar, ponieważ zbyt duże rzeczy mogą powodować dyskomfort u dziecka, a także utrudniać opiekę (dziecko będzie rozdrażnione) i jego rozwój.


Zakup ubranek ze względu na czas porodu


Inną bardzo ważną kwestią dotyczącą rozmiaru ubranek maluszka jest ich dopasowanie do pory roku. Jeśli Twój poród ma się odbyć w środku lata - należy wybrać ubranka dopasowane do temperatury panującej na zewnątrz - tak samo w przypadku wiosny, jesieni, czy też zimy.


Jeśli chodzi o rozmiar ubranek, pozostaje on taki sam, jednak należy być świadomym tego, że za parę miesięcy może nastąpić zimniejszy lub cieplejszy okres, dlatego też ubranka powinny być do niego dostosowane. Właśnie przez ten fakt kupowanie bardzo dużych ubranek, do których dziecko „dorośnie” może być nieekonomiczne, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo, że Twoje dziecko ich nie użyje.


Jakich ubranek będziesz potrzebować dla noworodka i niemowlaka?


W naszym sklepie znajdziesz bogatą ofertę ubranek dla noworodków i niemowląt. Główne ubranka, jakich będziesz potrzebować dla swojego maluszka to:Rozmiary ubranek w MINI BÉBÉ


W celu ułatwienia zakupów w naszym sklepie, większość ubranek w naszej ofercie posiada już określoną rozmiarówkę ubranek dla noworodków i niemowląt ze względu na ich wiek! Dzięki temu z łatwością wybierzesz ubranka dla swojego maluszka - bez jego mierzenia.


Co więcej, nawet jeśli ubranka nie będą idealnie pasować na Twojego maluszka - masz aż 14 dni na zwrot zakupionych produktów. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że zakupy w MINI BÉBÉbędą trafione, a Twój maluszek będzie czuł się komfortowo i wyglądał stylowo w nowych ubrankach.
Może cię również zainteresować: Jakie ubranka to must-have dla noworodka i niemowlaka?