Śpiworek do wózka to niezbędne akcesorium dla noworodków i niemowlaków podczas jesiennych i zimowych spacerów. Jego główną funkcją jest oczywiście ochrona przed chłodem i zapewnienie dziecku ciepła oraz komfortu.

Jednak na rynku jest wiele różnych opcji i jako mama możesz nie być na 100% pewna, jaki śpiworek do wózka będzie najlepszy dla Twoich potrzeb, dlatego w tym artykule przybliżymy ten temat i doradzimy, jak wybrać i dobrać śpiworek do wózka idealny dla Twojego maluszka.

Szybkie podsumowanie:

Śpiworek nie powinien być zbyt obcisły - utrudni to dziecku swobodę ruchów i sprawi, że będzie się pocić. Powinien mieć też więcej niż jedną parę otworów na pasy - ułatwi to jego montaż w foteliku czy wózku i pozytywnie wpłynie na stabilność malucha. Dodatkowo warto wybrać fotelik zaimpregnowany przed wodą oraz taki z miękko wyściełanym wnętrzem.

 

Jak wybrać odpowiedni rozmiar śpiworka do wózka?

Najprościej mówiąc - śpiworek nie powinien być zbyt ciasny, ponieważ dziecko będzie wtedy czuło się skrępowane, a także zacznie się pocić po paru minutach spaceru, co jest szczególnie niebezpieczne w przypadku chłodnego, zimowego powietrza. Jednocześnie śpiworek nie powinien być również zbyt luźny, ponieważ nie będzie wtedy dawać wystarczającego ciepła i otulenia.

Rozmiar śpiworka najłatwiej jest dobrać na podstawie wieku lub wzrostu dziecka oraz wielkości wózka/gondoli/spacerówki.

Poniżej przedstawiamy tabelę zawierającą informacje o najlepszych rozmiarach śpiworka w zależności od wieku oraz wzrostu dziecka.

Wiek dziecka Najlepsza długość śpiworka do wózka Wzrost dziecka
6-12 miesięcy  70-90 cm ok. 65-75 cm
1-2 latka  90-100 cm ok. 75-85 cm
2-4 latka 100-110 cm ok. 85-105 cm

 

Jeśli zaś chodzi o samo dopasowanie śpiworka do wózka:

  • W przypadku wózka 3w1 można od razu zdecydować się na zakup śpiworka w rozmiarze 100 cm lub też śpiworka 110 cm jeśli dziecko skończyło 1,5-2 latka
  • W przypadku małych gondol i spacerówek lepiej jest zaopatrzyć się w śpiworek do wózka na około 90 cm, który będzie odpowiedni do 12 miesiąca życia maluszka.

Inną opcją jest zakup śpiworka do wózka, który jest uniwersalny, a jego wielkość można z łatwością dostosować do potrzeb oraz wzrostu dziecka. Taką opcję również znajdziesz w naszym sklepie, a jest nią np. śpiworek do wózka z wełną iGrow 2.0, którego rozmiar można dostosować w zakresie od 84 cm do aż 106 cm i będzie świetnym rozwiązaniem od 6 miesięcy do 4 lat.

 

Wygodne i praktyczne zapięcia w śpiworkach do wózka dla niemowląt i dzieci

Każdy rodzic wie, jak dużo ułatwiają proste i praktyczne zapięcia w jakimkolwiek produkcie, akcesorium, czy ubranku dla małego dziecka. Dlatego też warto jest zwrócić uwagę również na ten aspekt przy wyborze śpiworka do wózka.

 

Łatwo zdejmowana klapa śpiworka

W przypadku śpiworków bardzo ważną kwestią jest to, czy posiada on zdejmowaną klapę, czyli górną część śpiworka. Umożliwia ona bardzo łatwe odsłonięcie maluszka i nie doprowadzenie go do przegrzania np. podczas wizyty w sklepie.

Bardzo wygodne są również zamki po obu stronach co znacznie ułatwia zdjęcie klapy. Taką możliwość daje np. wełniany śpiworek mini 0-18M, co sprawia, że jest on wygodny w obsłudze i znacząco ułatwia utrzymanie temperatury maluszka na odpowiednim poziomie.

Dobrze też jeśli śpiworek posiada napy, które pozwalają na łatwą regulację poziomu odsłonięcia jego klapy, jednak zamek błyskawiczny również jest do tego odpowiednim rozwiązaniem i w zupełności spełni Twoje potrzeby w tym zakresie.

 

Łatwa regulacja pasów

Przy wyborze śpiworka do wózka warto również zwrócić uwagę na możliwość regulacji pasów. Podczas zimowych miesięcy, maluszek będzie ubrany w większą ilość warstw (na cebulkę), dlatego też będzie potrzebować luźniejszych pasów.

Tutaj bardzo przydają się dodatkowe otwory na pasy, które umożliwiają ich wydłużenie oraz zagwarantują większą swobodę i komfort dziecka podczas spaceru. Taką funkcję zapewnia śpiworek do wózka z wełną premium Everest.

 

Odpowiednio zaimpregnowane śpiworki do wózków oraz miękkie wnętrze z naturalnych materiałów

W przypadku jesiennych i zimowych wyjść z dzieckiem oczywiście doświadczysz niższej temperatury, wiatru, a nawet deszczu, który może zaskoczyć Cię podczas spacerów. Dlatego też bardzo ważną kwestią jest odpowiednia impregnacja i zabezpieczenie fabryczne śpiworka przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, a także wilgocią.

Dodatkowo jeśli materiał nie wchłania wody to nie tylko będzie bardziej odporny na uszkodzenia i zapewni odpowiednią ochronę dziecku, a czyszczenie śpiworka stanie się o wiele łatwiejsze.

Dlatego też przy wyborze odpowiedniego śpiworka, warto zdecydować się na te, które posiadają taką impregnację. W naszej ofercie znajdziesz śpiworek do wózka z wełny premium iGrow 4.0, który jest nie tylko wodoodporny, ale również wiatroszczelny i świetnie sprawdzi się na jesień oraz zimę.

Dodatkowo warto też zadbać o śpiworek wyposażony w miękko wyściełane wnętrze, a jeszcze lepiej jeśli jest ono w pełni z naturalnych materiałów. Im więcej poliestru będzie w wyściółce, tym większe prawdopodobieństwo, że maluszek będzie pocić się w wózku co jak wspominaliśmy wcześniej - jest bardzo niebezpieczne i może prowadzić do przeziębienia.

W naszym sklepie znajdziesz bogatą ofertę śpiworków do wózka, które są idealnie dostosowane do twoich potrzeb oraz są stworzone z naturalnych materiałów takich jak owcza wełna premium od polskiego producenta Zaffiro. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą już teraz!

Zobacz również: Body dla niemowląt z naturalnych materiałów - jakie są tego korzyści?