Body dla niemowląt stanowią nieodłączny element garderoby każdego maluszka. Są nie tylko urocze, ale także praktyczne – chronią delikatną skórę dziecka i ułatwiają przewijanie. Wybór odpowiedniego rozmiaru i stylu jest jednak kluczowy, aby zapewnić maluchowi komfort i swobodę ruchów.

 

Kluczowe kwestie do rozważenia podczas wyboru rozmiaru body dla niemowląt


Jednym z najważniejszych aspektów, na które powinni zwrócić uwagę rodzice przy wyborze body dla swojego malucha, jest materiał, z którego zostało ono wykonane. Warto poszukiwać tkanin, które są nie tylko estetyczne, ale przede wszystkim bezpieczne dla delikatnej skóry dziecka. Najlepsze są te oddychające, hipoalergiczne i miękkie, jak bawełna organiczna czy bambus.

body Studio boheme paris

Bawełna organiczna jest wolna od toksycznych chemikaliów i pestycydów, co minimalizuje ryzyko podrażnień i alergii. Z kolei tkaniny bambusowe są znane ze swojej miękkości i właściwości antybakteryjnych, a także dobrze regulują temperaturę ciała, zapewniając komfort termiczny w każdych warunkach.

Rodzice powinni również zwracać uwagę na certyfikaty bezpieczeństwa, takie jak OEKO-TEX Standard 100, które gwarantują, że materiały są wolne od szkodliwych substancji.Kiedy już wybierzemy odpowiedni materiał, następnym krokiem jest zwrócenie uwagi na konstrukcję body. Różne style, w tym z długim i krótkim rękawem czy bez rękawów, oferują różne poziomy ochrony i wygody. Kluczowy jest również, typ zapięcia – te umożliwiające łatwe przewijanie są wyjątkowo praktyczne.

Dobrze jest zastanowić się, w jakich warunkach dziecko będzie najczęściej nosić body. W chłodniejsze dni warto wybrać modele z długim rękawem, które zapewnią dodatkową ochronę przed zimnem. W cieplejsze dni lepsze będą te z krótkim rękawem lub bez rękawów, aby zapewnić optymalną cyrkulację powietrza.Kolejnym istotnym elementem w procesie wyboru odpowiedniego body jest zrozumienie etykiet z rozmiarami. Może to być wyzwanie, z uwagi na różnice w oznaczeniach pomiędzy producentami i krajami. Dlatego też kluczowa jest znajomość wymiarów ciała dziecka oraz umiejętność korzystania z tabel rozmiarów danego producenta.

Pomiar ciała dziecka powinien obejmować: długość, obwód klatki piersiowej i talii. Wiedza ta, w połączeniu z dokładnym zapoznaniem się z tabelą rozmiarów, pomoże dobrać ubranie, które będzie nie tylko stylowe, ale także wygodne i funkcjonalne.

Wybór odpowiedniego body dla niemowlęcia wymaga uwzględnienia wielu aspektów. Począwszy od wyboru odpowiedniego materiału, który będzie zarówno komfortowy, jak i bezpieczny dla skóry dziecka, przez konstrukcję, która zapewni optymalną ochronę i wygodę w zależności od warunków pogodowych, aż po zrozumienie etykiet z rozmiarami i umiejętne dobieranie ubrania, które idealnie pasuje do ciała malucha. Każdy element jest równie ważny i warto poświęcić mu odpowiednią uwagę, aby zapewnić dziecku najlepszy komfort noszenia.

 

Jak odpowiednio mierzyć niemowlę?

Dobór odpowiedniego rozmiaru ubrania dla niemowlęcia jest istotny nie tylko dla komfortu, ale również dla zdrowia i bezpieczeństwa malucha. Znajomość precyzyjnych wymiarów ciała dziecka jest podstawą do właściwego doboru odzieży. Oto jak można to zrobić efektywnie i bez stresu dla rodzica i dziecka.

Pomiar ciała niemowlęcia wymaga ostrożności, cierpliwości i precyzji. Oto kroki, które mogą pomóc w tym procesie:

Długość ciała:

 • Połóż dziecko na płaskiej powierzchni.
 • Użyj miarki krawieckiej i zmierz długość od wierzchołka głowy do stóp, będąc ostrożnym, aby nie wywierać nacisku.

Obwód klatki piersiowej:

 • Zmierz obwód w najszerszym miejscu klatki piersiowej, zazwyczaj tuż pod pachami.

Obwód talii:

 • Zmierz obwód w najwęższym miejscu talii.


Dokumentacja wyników:

 

 • Zanotuj wyniki, aby można było je łatwo porównać z tabelami rozmiarów podczas zakupów.


Powtarzaj pomiary:

Pamiętaj, że dzieci rosną bardzo szybko, więc regularnie aktualizuj pomiary, aby mieć pewność, że zawsze masz aktualne dane.

Tabela rozmiarów
Tabele rozmiarów są narzędziem niezbędnym do prawidłowego doboru ubrań dla niemowląt. Oto jak z nich korzystać:

Zrozumienie tabeli:

 • Każdy producent może mieć swoje specyficzne oznaczenia i skalę rozmiarów. Dlatego ważne jest, aby dokładnie zapoznać się z tabelą danego brandu.
 • Porównaj zapisane wyniki pomiarów z informacjami w tabeli rozmiarów. Wybierz rozmiar, który najbardziej odpowiada wymiarom dziecka.
 • Ponieważ niemowlęta rosną w szybkim tempie, rozważ wybór nieco większego rozmiaru, aby ubranie służyło przez dłuższy czas.


Wskazówki dodatkowe

Bądź delikatny: Pomiary powinny być przeprowadzane z największą ostrożnością, aby nie zrobić krzywdy delikatnej skórze dziecka.
Spokojny pomiar: Najlepiej mierzyć dziecko, gdy jest spokojne. Można to zrobić podczas drzemki lub tuż po karmieniu.

Pomiar ciała niemowlęcia i zrozumienie, jak korzystać z tabeli rozmiarów, to kluczowe kroki, aby zapewnić dziecku odpowiednio dopasowane i wygodne ubrania.

Dokumentuj wyniki pomiarów i regularnie je aktualizuj, biorąc pod uwagę dynamiczny rozwój malucha. Wybieraj ubrania z myślą o teraźniejszych i przyszłych potrzebach dziecka, aby zapewnić mu komfort i wygodę na każdym etapie rozwoju.Częste błędy podczas mierzenia niemowlęcia - jak ich unikać?Wybór odpowiednich ubrań dla niemowlęcia może być wyzwaniem, zwłaszcza dla nowych rodziców. Poniżej przedstawiamy trzy najczęstsze błędy, które można popełnić, oraz sposoby na ich unikanie, aby zapewnić maluchowi maksymalny komfort.

Zbyt małe body
Wybieranie zbyt małych ubrań dla niemowląt jest powszechnym błędem. Może to prowadzić nie tylko do podrażnień skóry, spowodowanych przez tarcie materiału, ale także do ograniczenia ruchów dziecka, co jest niekorzystne dla jego fizycznego rozwoju.

Sposoby unikania błędów:

 • Regularne pomiary: Dokonuj regularnych pomiarów ciała dziecka, aby mieć aktualne dane podczas zakupów.
 • Elastyczne materiały: Wybieraj ubrania z elastycznych materiałów, które dopasowują się do ciała, ale nie są ciasne.
 • Konsultacje z lekarzem: Porozmawiaj z pediatrą o odpowiednich rozmiarach i materiałach dla Twojego dziecka.


Zbyt duże body
Choć wielu rodziców kupuje większe ubrania z myślą o szybkim wzroście dziecka, zbyt luźne body mogą prowadzić do problemów, takich jak ryzyko potknięcia i niewystarczające ciepło.

Sposoby unikania błędów:

 • Rozmiar z zapasem: Wybierz ubrania, które są nieco luźniejsze, ale nie na tyle duże, aby stwarzać ryzyko wypadków.
 • Warstwy: Używaj warstw, aby zapewnić dodatkowe ciepło, jeśli ubranie jest nieco luźniejsze.
 • Bezpieczeństwo: Upewnij się, że luźne ubrania nie mają elementów, które mogą być łatwo pociągnięte lub są ryzykowne podczas zabawy czy spania.


Praktyczne porady

Ostatnim, ale równie ważnym aspektem jest stałe monitorowanie i dostosowywanie wyboru ubrań do wzrostu i rozwoju dziecka.

 • Regularne aktualizacje: Co kilka tygodni dokonuj pomiarów dziecka i aktualizuj jego garderobę.
 • Dopasowanie do pór roku: Uwzględniaj zmieniające się pory roku i zapewnij odpowiednią ochronę przed zimnem lub ciepłem.
 • Komfort przede wszystkim: Zwracaj uwagę na reakcję dziecka na różne rodzaje ubrań i materiałów i dostosuj wybór do jego indywidualnych preferencji i potrzeb.


Aby uniknąć błędów związanych z doborem rozmiaru ubrań dla niemowląt, kluczowe jest regularne mierzenie dziecka i aktualizowanie jego garderoby. Bądź świadomy specyficznych potrzeb Twojego dziecka, uwzględniając zarówno jego fizyczny rozwój, jak i zmieniające się warunki pogodowe. Komfort i bezpieczeństwo malucha powinny być zawsze na pierwszym miejscu.PodsumowanieWybór odpowiedniego rozmiaru body dla niemowlęcia to klucz do jego komfortu i zdrowia. Pamiętaj o regularnym mierzeniu dziecka, eksperymentuj z różnymi stylami i zwracaj uwagę na materiał i konstrukcję ubrań.

Znajdź więcej informacji i praktycznych porad na naszym blogu, które pomogą Ci w lepszym zadbaniu o komfort i zdrowie Twojego malucha. Może Cię również zainteresować nasz poprzedni artykuł pt.: Korzyści z korzystania z body dla niemowlaków z naturalnych materiałów